Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web hosting hizmetinin alınması ile web host sağlayıcınız tüm doya, içerik ve veri tabanlarınızı sunucuda depolamaktadır. Kurumsal hosting kapsamında internet ortamında ne zaman bir kullanıcı alan adınızı ya da markanızı adres çubuğuna girse, host sağlayıcınız söz konusu talebi yerine getirmek için gerekli tüm dosyaları transfer eder. Kısacası hosting, web sitenizin farklı kullanıcılara 7/24 erişiminin sağlanabilmesi için gerekli olan bir sunucu modelidir.

Hosting Hizmeti Satın Alırken

Bir web sitesi kurabilmek için en önemli unsurlardan birisi olan host sunucusu satın alırken, öncelikle sitenizin ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Çünkü burada asıl olan siteni üzerinden yapacağınız işlemlerdir. Örneğin kişisel bir blog açacaksanız farklı bir hosting ama siteniz üzerinden e ticaret yapmayı planlıyorsanız farklı bir hosting almanız gerekecektir. 

Bu arada yapılan bayi hosting işlemleri genellikle 30 günlük deneme süreçleri de içermektedir. Bu süre sayesinde kullanılan hosting hizmetinin sitenin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı da değerlendirilebilmektedir.

Web Site Yönetimine İlişkin Hizmetler

Web siteniz için almış olduğunuz bir hosting hizmeti ile aynı zamanda web site yönetimi ile ilgili de hizmetler alabilmeniz mümkündür. Bu hizmetlerden bazıları şöyledir:

  • SSL sertifikası
  • E posta hosting
  • Sayfa kurucu hizmeti
  • Geliştirici araçlar
  • Teknik destek hizmeti
  • Otomatik web site yedekleme hizmeti

Bunun dışında hosting hizmeti alırken kurumsal hosting ya da bayi hosting gibi farklı seçenekler de değerlendirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir