Verimli İşletmeler İçin Doğru Yazılım

Gıda firmalarında kullanılan Restoran Satış Sistemi genellikle POS sistemlerini ifade eder. Bu sistemler sadece sipariş almak ve düzenlemek için kullanılırken, POS sistemlerinin artık daha çok işlevi bulunmaktadır. POS yazılımları o kadar gelişmiş ki personel yönetimi, görev atamaları, vardiya düzenlemeleri ve performans takibi gibi süreçleri bile yönetebilir.

Restoran Yönetim Sistemlerinin Türleri Nelerdir?

Restoran yönetim sistemlerini birçok şekilde sınıflandırmak mümkündür; Ancak, en kapsamlı sınıflandırma bulut POS ve kurum içi POS sistemleri olacaktır. Bu iki sistem arasındaki temel fark, bulut POS’un Internet üzerindeki bulut sunucusunda, şirket içi POS’un ise işletme içindeki bir sunucuda bulunmasıdır.

Her iki Restoran Otomasyon  sisteminin de avantajları vardır. Restoranlar, işletmenin faydalarını, maliyetlerini ve gereksinimlerini karşılaştırmalı ve hangi POS’u seçeceğine karar vermelidir.

Restoran Yönetimi İçin Etkili Olan Diğer Yazılım Ve Donanım Türleri Nelerdir?

Restoran yönetimi çok yönlü ve kapsamlı bir süreçtir. POS sisteminin bu süreçte çok önemli bir yeri olmasına rağmen, pos cihazları tüm işlemleri yönetemez.

Restoranların otomasyonunda kullanılan diğer yöntemler ödeme cihazları veya takma adı ile EFT POS makineleri, garson el cihazları, stok takip ve yönetim sistemleri, garson çağrı sistemleri, sipariş alma ve verme cihazları, mutfak ekranları ve diğer bazı yardımcı yazılım sistemlerinden oluşur.

Restoran yönetimi süreçleri, bir ürünün stoktaki girişinden yiyecek olarak sunumuna kadar tüm süreçleri içerdiğinden, birbirinden farklı olan ve bu sürecin ayrı yönlerini kapsayan yazılım ve donanım biçimlerinin olması doğaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir