Söve Kullanımı Ve Önemi

Söve Nedir?

Söve, kapı veya pencere kasası veya eşik demektir. Söveler alüminyum, mermer, metal, doğal taş, fibrobeton, XPS polistiren, EPS polistiren strafor malzemelerinden üretilebilir. Ancak son dönemlerde yapılan inşaatlarda veya eski yapıların yenilenmesinde poliüretan sövelerin kullanılması moda akımı haline gelmiştir. Estetik ve görsel unsurlarının ön planda olması, bina cephesine mimari estetik kazandırması ve bunun yanında avantajlı teknik özellikleri nedeniyle poliüretan söveler geniş kullanım alanı bulmuştur.

Söveler, kapı veya pencerelerin iki kenarına dikey olarak uygulanır. Veya pencere veya kapıların üst kenarına yatay olarak dışa doğru uygulanır. Burada amaç, yağan yağmur suyundan yapıyı korumaktır. Pencere ve kapılarda oluşan boşlukları yağmur suyu, kar yağışlarından koruyan söve, çoğunlukla binanın dış cephe modelleri sistemlerine uygulanır. Sayfamızı ziyaret ederek dış cephe modelleri uygulanma yöntemi için daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dış Cephe Modellerinde Sövenin Önemi Nedir?

Villalar, köşkler, düğün sarayları gibi görselliğin ön planda olduğu yerlerde poliüretan malzemeler dış cephe süslemesi, binaların dış çevre koşullarına karşı yalıtımı ve dayanımını artırmak için kullanılmaktadır.  Poliüratan uzun ömürlü bir malzemedir, laboratuarda yaşlandırma testleri sonucunda 450 yıl ömrü olduğu görülmüştür.

Bu tür malzemelerin en önemli katkısı, binaların dış cephelerini güzel bir görünüme kavuştururken, yalıtım sağlarken aynı zamanda binaların üzerinde ek bir ağırlık oluşturmaz. Hafif malzemelerdir.

Dış hava koşulları dış cephelerde zaman içinde binaları yıpratır. Poliüretan söve malzemeleri nemden etkilenmez, binada terleme yapmaz. Poliüretan söve malzemeler pencere kenarları, dış cephe sütunları, dış cephe köşeleri, kat silmesi ve kapılarda kullanılabilir. Çok farklı poliüretan söve modelleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir