Keratin Yaptıranların Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saçta bulunan ve hatta saçın ana maddelerinden biri olarak kabul edilen keratin, saçın elastikiyetini korumasını sağlamaktadır. Ancak saçın çeşitli işlem ve uygulamalardan geçirilmesi neticesinde saçın yapısında bulunan keratin miktarı azalmakta ve çeşitli saç sorunları ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi durumlarda uygulanan keratin bakımı, farklı bir deyişle saç botoksu, saçların eski sağlıklı yapısına kavuşmasını sağlamaktadır. Fakat uygulanan saç botoksu işleminin ardından dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

Keratin Yaptıranların Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saçlara keratin yüklemesi yapılarak eski sağlığına kavuşması sağlansa da, saça uygulanan kimyasal maddeler saçın yıpranmasına neden olmaktadır. Saçlar her ne kadar pürüzsüz görünse de, içten içe hasar görebilmektedir. Dolayısıyla keratin bakımı sonrası saç bakımı oldukça önemli bir konudur.

Brezilya fönü ya da keratin yüklemesi sonrasında saç bakımı için genellikle köpüksüz ve sülfatsız şampuanların kullanımı tavsiye edilmektedir. Sülfatsız ve köpüksüz şampuanlar, saçı kurutmadan, aşındırmadan ve dış yüzeyinde hasar yol açmadan bakım yapmaktadır. Dolayısıyla bu süreçte mutlaka bu gibi bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Aksi takdirde kimyasal içerikli bakım ürünleri kullanıldığında daha çok zarar yol açılabilir.

Öte yandan keratin sonrasında 48 saat ile 72 saat arası saçların kuru kalması ve toplanmaması da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir