Diyabet Cerrahisi

Dünyada her 10 saniyede bir kişi metabolik cerrahi fırsatını değerlendirmeden diyabetle ilgili komplikasyonlardan ölmektedir. Şeker hastalığı, ölümlerin en büyük on nedeninden biridir. Şeker hastalarının diğer hastalara göre 2,3 kat daha fazla sağlık harcaması bulunmaktadır.

En yaygın diyabet şekli olan tip 2 diyabet vakalarının yaklaşık yüzde 90’ı, aşırı vücut yağından kaynaklanmaktadır. Mevcut eğilimler devam ederse, tip 2 diyabet on yılın sonuna kadar yetişkinlerin yarısını etkileyecektir.

Diyabet eğilimi normal yetişkinlerde yüzde 8,9 iken ciddi obeziteye sahip kişilerde yüzde 25’ten fazladır. Bariatrik cerrahi ve şeker hastalığı ameliyatı, obeziteden etkilenen ve hemen hemen tüm vakalarda remisyon veya düzelme ile sonuçlanabilecek bireylerde tip 2 diyabet için en etkili tedavi yöntemidir. Ameliyat aşamaları hakkında https://www.metabolikcerrahi.com/seker-hastaligi-ameliyati adresinden bilgi alabilirsiniz.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet, tüm vakaların yaklaşık yüzde 95’ini oluşturan en yaygın diyabet şeklidir. Obezite, birincil nedenidir ve dünya genelinde diyabet eğilimindeki endişe verici artışla doğrudan ilişkilidir. Tip 2 diyabet, belirli kanser türleri de dahil ölüm riski gibi birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Tip 2 diyabet sebebiyle erken ölüm yüzde 80’e kadar artmış ve yaşam beklentisi 12 ila 14 yıl azalmıştır.

Tip 2 diyabet için mevcut terapi, yaşam tarzı müdahalesini (kilo verme, uygun diyet, egzersiz) ve anti-diyabet ilaçlarını içerir. Tıbbi denetim ve öngörülen diyabet tedavisi rejimine sıkı sıkıya bağlı kalmak, kan şekeri seviyelerinin dengede tutulmasına yardımcı olabilir, ancak ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri hastalığın remisyonuna neden olabilir.

Aslında, tip 2 diyabet zamanla kötüleşir ve kan şekerini kontrol altında tutmak için daha fazla ilaç veya daha yüksek bir dozaj gerektirir. Bu nedenle, tip 2 diyabet kronik ve ilerleyici bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Cerrahi müdahale bu tip diyabet hastalarında daha etkili sonuç verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir