Diş Sıkma Hastalığı Kimlerde Görülür? Nedenleri Nelerdir?

Çoğu zaman geceleri ortaya çıkan, ilerlemiş vakalarda ise gündüzleri de görülen diş sıkma hastalığı, günümüzde insanların en ciddi sağlık sorunlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Diş sıkma tedavisi gerçekleştirilmediği takdirde diş kaybına kadar uzanan bu hastalık, mutlaka tedavi gerektirmektedir.

Diş sıkma hastalığı olan insanlar çoğu zaman durumun farkına varmazken, sabahları yalnızca çene ağrıması, kasılması ya da bu gibi şikayetlerle uyanmaktadır. Dolayısıyla ya uykusunda dişlerini sıktığından, gıcırdattığından ya da yakınlarının uyarısı üzerine bir hekime müracaat etmektedir.

Diş Sıkma Hastalığı Kimlerde Görülür?

Diş sıkma hastalığı günümüzde pek çok yetişkinde görülebilen bir sorundur. Bu gibi sağlık sorunların en önemli sorun ise bireyin diş sıkma hastalığı olduğunu bilmemesi ve semptomlar şiddetlenene kadar durumu önemsememesidir.

Diş sıkma hastalığına sahip olan bireyler ancak diş kırılmaları, çatlamaları, çene kasılmaları, ağrıları ve bu gibi sorunlar ortaya çıktığında Mersin Diş Hastanesi gibi sağlık kuruluşlarına ve hekimlerine müracaat etmektedir. Hastalığın tedavisi ise uzmanlar tarafından farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.birkanozkanklinik.com.tr/mersin-dis-hastanesi web adresine göz atınız.

Diş Sıkma Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Tıpta bruksizm olarak anılan diş sıkma hastalığı pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Nu nedenlerin büyük bir çoğunluğunu ise stres ve anksiyete oluşturmaktadır.

Hastalığa yönelik yapılan pek çok araştırma ile kaygı, stres, üzüntü, baskı altında olma, duygusal hassasiyet, kullanılan bazı ilaçlar, dengesiz ve sağlıksız beslenme ve her şeyi kontrol altında tutma isteği gibi faktörleri diş sıkma nedenleri olarak ortaya çıkmıştır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya olan kişilerin gece plağı kullanması ve tedavi görmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir