Bitcoin Kullanımı Ve Bitcoin Nedir?

Yazılım geliştiricisi Satoshi Nakamoto 2008 yılında matematik temelleri kanıt olarak alınan bir elektronik ödeme sitemi oluşturmuştur. Nakamoto’nun amacı elektronik ortamda güvenli, doğrulaması yapılabilen,  merkezi bir otoriteden bağımsız bir para sistemi yaratmaktı.

Bitcoin Nedir?

Dijital sanal para sistemleri incelenirken en fazla kullanılan para birimi olan Bitcoin’i iki kısma ayırmak gerekir. Bunu kripto para haberlerinden dikkatli takibini yapmak gerekir. İlki bir kod parçası olan bitcoin-token diğeri ise bitcoin- token ’ı koruyan ve dengeleyen ağ olan Bitcoin protokolüdür. Bu iki ayrımın birleşimi ise bitcoin  olarak adlandırılır.

Bitcoinler, dünyanın her tarafından özgür yazımlar sayesinde üretilmektedirler. Elektronik ortamda oluşturulurlar, merkezi onay makamından geçmeden kullanıcılar arasında alışveriş yapılmasını sağlarlar. Bu sistemle Bitcoin üretimi azalarak kripto para fiyat açısından değer kazanmaya başlar

Alıcı ve satıcı anlaştığı taktirde Bitcoin ödeme yapmak için kullanılabilir. Kripto para olan bitcoin gönüllü kodlayıcılar tarafından yürütülür ve dünyaya açık bir ağ tarafından işletilmesi yapılır. Bitcoin, Merkezi sistem para kontrolüne karşı olan kullanıcılar tarafından kullanılır ve popülerlik kazanır. Geleneksel olarak kullanılan paralar sınırsız üretim mekanizmasına sahipken kripto paralar sınırlı sayıda piyasaya sürülüp değer kazanmaları sağlanır. Bitcoin, tedarik süreci güvenli ve sıkı kuralları olan bir algoritma sistemi ile korunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir